Pałac Bergmannów - Wojcieszów

Adres: Bolesława Chrobrego 48, 59-550 Wojcieszów, Polska.

Specjalności: Zamek, Atrakcja turystyczna.
Inne ważne informacje: Parking dostępny dla osób na wózkach, Wejście dostępne dla osób na wózkach.
Opinie: Ta firma ma 118 recenzji na Google My Business.
Średnia opinia: 4.2/5.

📌 Lokalizacja Pałac Bergmannów

Pałac Bergmannów Bolesława Chrobrego 48, 59-550 Wojcieszów, Polska

Pałac Bergmannów

Pałac Bergmannów, zlokalizowany w Wojcieszów, przy ulicy Bolesława Chrobrego 48, jest niezwykłą atrakcją turystyczną, która przyciąga zarówno mieszkańców regionu, jak i odwiedzających. Zamek, będący główną zaletą tego obiektu, posiada ciekawą architekturę, co wzbogaca wizytę w tym miejscu.

Charakterystyka i specjalności:

  • Zamek
  • Atrakcja turystyczna

Inne ważne informacje:

  • Parking dostępny dla osób na wózkach
  • Wejście dostępne dla osób na wózkach

Opinie:

Pałac Bergmannów cieszy się dobrą opinią wśród odwiedzających. Firma ma 118 recenzji na Google My Business, z średnią oceną 4,2/5. Klienci doceniają architekturę zameku oraz dostępność dla osób na wózkach.

Nazwa "Bergmannów" wskazuje na jego historyczne korzenie, a odwiedzający mogą podziwiać jego wnętrza, przypominające o bogatej przeszłości tego regionu. Chociaż niektóre recenzje wskazują na problemy z dostępnością do zwiedzania, ogólna opinia na temat Pałacu Bergmannów jest pozytywna, co warto zważyć przy planowaniu wizyty.

Jeśli szukasz miejsca, które łączy w sobie historyczną architekturę, dogodne warunki dla osób z niepełnosprawnością oraz przemyślane usługi parkingowe, Pałac Bergmannów jest obiektem, który powinien się należycie przydarzyć każdemu miłośnikowi zabytków i turystyki.

👍 Recenzje dla Pałac Bergmannów

Pałac Bergmannów - Wojcieszów
Bartłomiej ?.
3/5

Ciekawy architektonicznie obiekt jednak nie jest dostępny do zwiedzania. Zamknięta brama, zakaz wejścia.

Pałac Bergmannów - Wojcieszów
waldi0055
5/5

Zamek w Wojcieszowie Górnym. Schloss Nieder Kauffung jak go nazywali przez ponad 500 lat jego poprzedni właściciele. Do 45 rzecz jasna. A obecnie Pałac Bergmannów. W cudownych okolicznościach przyrody, Góry Kaczawskie, nad rzeką Kaczawą spokojnie sobie niszczeje i jest dewastowany wspaniały obiekt historyczny. No nie miał szczęścia po upadku PRL u. Dostał się w ręce tzw. prywatnego przedsiębiorcy. I, naprawdę należy być bardzo przedsiębiorczym by po 500 latach jego trwania położyć kres jego historii.

Pałac Bergmannów - Wojcieszów
Emily
5/5

Ciekawy architektonicznie, renesansowy budynek. Aktualnie niedostępny do zwiedzania - odrestaurowywanie wstrzymane.

Pałac Bergmannów - Wojcieszów
Norbert T.
4/5

Piękny pałac z potencjałem 🥰 ale... bardzo zaniedbany. Prace remontowe trwają ale dzisiaj na budowie było 2 pracowników więc do 2030 marne szanse by coś się zmieniło. 😏 Mimo wszystko trzymamy kciuki... 👍🏻

Pałac Bergmannów - Wojcieszów
xami C.
4/5

Pałac Bergmannów w Wojcieszowie to obiekt o przeszło 400 letniej historii. Dziś pomimo opłakanego stanu wciąż czaruje swym pięknem.
Zamknięty dla zwiedzających, ale można podejść bliżej z aparatem dzięki zniszczonemu ogrodzeniu z tyłu .

Pałac Bergmannów - Wojcieszów
Rafał R.
3/5

Bardzo zaniedbany pałac i piękny park z fontanną, który lata świetności ma już dawno za sobą. Nie można wejść na teren, mury wyglądają jakby miały zaraz się rozlecieć, tak są zniszczone przez wodę

Pałac Bergmannów - Wojcieszów
Magda S.
4/5

Przepiękny pałac, niestety bardzo zaniedbany. Obecnie w rękach prywatnych, widać że właściciel próbuje przywrócić mu dawną świetność, ale to jeszcze daleka droga i pewnie ogromne koszty. Warto zobaczyć

Pałac Bergmannów - Wojcieszów
Porzucone M. W. K.
5/5

Brak wejścia - może monitoring
Od XVI do drugiej połowy XVIII w. znajdował się tu dwór. Jego właścicielami byli m.in. członkowie rodzin von Redern i von Zedlitz. W 1777 r. dobra przejęła Henrietta Sophia baronowa von Bothmer, a trzy lata później jej mąż Johann Georg August baron von Bothmer.

Kolejnymi właścicielami byli m.in. baronowie von Troschke. W 1858 r. folwark z pałacem kupił Nicolaus Peter wielki książę von Oldenburg. 4 lipca 1891 r. majątek otrzymał jako wiano Richard Friedrich Wilhelm Ludwig von Bergmann, zaślubiając córkę właściciela tych terenów, Luise von Korn. Wtedy to przebudowano i rozbudowano dwór według projektu Wilelma Rheniusa. Zachowano m.in. renesansowy portal z kartuszami herbowymi rodzin: von Korn (po lewej) i von Eichborn (po prawej)[2].

Po śmierci Richarda Friedricha w 1906 r., panią na dobrach została wdowa Luisa. Pałac został strawiony przez pożar 2 lipca 1930 r.[3] Jeszcze tego samego roku został odbudowany, chociaż w uproszczonej formie. W wyniku pospiesznej odbudowy stracił m.in. strzelistą wieżę.

Pałac ocalał w czasie II wojny światowej. Później należał do Uniwersytetu Łódzkiego i tamtejszego oddziału Polskiej Akademii Nauk. W latach 70. XX w. przejęło go PGR Ptaszkowa[4], następnie szereg instytucji związanych z hodowlą zarodową. W latach 70. i 80. budynek był remontowany. Po 1989 roku, w następstwie długów zaciągniętych przez prywatnego właściciela, rezydencja została przejęta przez komornika.

W 2012 roku kolejny nabywca w porozumieniu z konserwatorem zabytków przystąpił do renowacji, lecz prac zaniechano. Następnie pałac wystawiono na sprzedaż[5]. Wobec braku reakcji na zalecenia konserwator zabytków zawiadomił prokuraturę[6]. W marcu 2016 roku właścicielowi przedstawiono zarzuty uszkodzenia zabytku[7].

Go up